Sport.pl – jak stawiają Polacy?

Niemcy, Brazylia, Argentyna i Polska. To cztery najczęściej typowane drużyny do tytułu mistrza świata w Rosji. – Kibice chcą emocji, niespodzianek. Ostatnio przyjęliśmy zakład na to, że Panama zostanie mistrzem świata. Klient postawił 5000 złotych. Jeżeli Panama wygra mundial, zarobi 4 400 000 złotych – mówi Mateusz Juroszek, prezes STS Zakłady Bukmacherskie.

Dominik Wardzichowski: Kontuzja Kamila Glika ma wpływ na wielkie pieniądze?

Mateusz Juroszek, prezes STS: – Tak. Glik to jeden z najważniejszych piłkarzy reprezentacji Polski i po jego kontuzji musimy dokonać zmian kursów na mecze Polaków. Brak takiego zawodnika może mieć duży wpływ na grę zespołu Adama Nawałki. Selekcjoner, kibice i pozostali piłkarze bardzo liczyli na Kamila. To naturalny lider. Na boisku, w szatni. Jeden z najważniejszych zawodników.

Selekcjoner znajdzie godnego następcę?

– Przed Euro 2016 z kadry wypadł Maciej Rybus, a Artur Jędrzejczyk zagrał świetny turniej. Po meczu z Irlandią Północną kontuzji doznał Wojciech Szczęsny, a Łukasz Fabiański bronił fenomenalnie. Liczę, że teraz będzie podobnie, ale sytuacja jest trudna.

Widzi pan w kadrze piłkarza, który jest w stanie godnie zastąpić Glika?

– Wierzę w Jana Bednarka. To może być dla niego przełomowy moment karierze. Jeżeli udowodni, że jest w stanie zastąpić Kamila Glika, to z miejsca stanie się największym wygranym mistrzostw świata w reprezentacji Polski.

A jeśli nie da rady? Dostrzega pan inne rozwiązania na środku obrony?

– Pytanie, na jakie ustawienie zdecyduje się selekcjoner. Jeżeli zagramy dwójką środkowych obrońców, to do Michała Pazdana może dołączyć Thiago Cionek. Selekcjoner w niego wierzy. Nigdy go nie zawiódł, a to może być ważny argument przed ustalaniem wyjściowego składu na Senegal.

Reprezentacja Polski jest faworytem meczu z Senegalem?

– Jesteśmy oficjalnym partnerem Reprezentacji Polski, na mocy nowej umowy od sierpnia będziemy oficjalnym sponsorem. Wierzymy więc w naszą kadrę. A wracając do sedna, to wnikliwie obserwujemy to, co dzieje się wokół reprezentacji Polski, ale nie tylko. Sytuacja w pozostałych zespołach, które zagrają na mundialu w Rosji jest równie ważna. Senegal zremisował w meczu towarzyskim z Luksemburgiem i już zaczęły pojawiać się głosy, że piłkarze nie są w formie. Bzdura. Nie możemy czuć się faworytem. Uważam, że spotkanie z reprezentacją Senegalu będzie najważniejszym i najtrudniejszym meczem kadry Adama Nawałki w Rosji.

Dlaczego?

– Jeżeli wygramy, będzie wielkie święto. Piłkarze i kibice uwierzą w sukces, a wtedy możemy osiągnąć w Rosji wielkie rzeczy. Jeżeli przegramy, będzie dramat. Cała atmosfera legnie w gruzach. Rozpocznie się szukanie winnych, a nastroje przed kluczowym meczem z Kolumbią będą fatalne. Na szczęście Adam Nawałka doskonale o tym wie i wierzę, że zrobi wszystko, żeby Polska ograła Senegal.

Polacy stawiają na zwycięstwo z Senegalem?

– Bardzo odważnie. 80% klientów STS-u obstawia, że kadra Adama Nawałki pokona Senegal.

A jak wyglądają typy na mecze z Kolumbią i Japonią?

– 70% kibiców uważa, że przegramy z reprezentacją Kolumbii, a 96%, że pokonamy Japonię i wygramy ostatni mecz fazy grupowej na turnieju w Rosji.

Czyli wychodzi na to, że faworytem naszej grupy, według polskich kibiców, jest reprezentacja Kolumbii. Na drugim miejscu jest Polska, na trzecim Senegal, a na końcu Japonia.

– Dokładnie, tak wynika z naszych statystyk. Co oczywiście nie oznacza, że tak będzie. Co ciekawe, z pojedynczych meczów wychodzi, że wyjdziemy z grupy, ale już teraz ponad 50% naszych klientów obstawia, że nie wyjdziemy z grupy. Podczas wielkich turniejów kibice opierają swoje typy na emocjach. Nie zawsze stawiają na faworytów.

Z czego to wynika?

– Kibice chcą emocji, niespodzianek, rozrywki. Ostatnio przyjęliśmy zakład na to, że Panama zostanie mistrzem świata. Klient postawił 5000 złotych. Jeżeli Panama wygra mundial, zarobi 4 400 000 złotych.

Nie wróżę sukcesu, ale kwota robi wrażenie.

– Mamy również milion złotych do podziału dla wszystkich, którzy poprawie wytypują 13 z 20 meczów w fazie grupowej. Klienci najchętniej wybierają mecz Francja – Australia i zwycięstwo Francji. Kolejny to Belgia – Panama, zwycięstwo Belgii i Brazylia – Kostaryka, zwycięstwo Brazylii.

A który zespół jest najczęściej typowany do tytułu mistrza świata?

– Niemcy. Na drugim miejscu jest Brazylia. Na trzecim Argentyna, a na czwartym Polska.

Przygotowaliśmy też specjalną promocję dla osób stawiających na zespół Adama Nawałki. Każdemu graczowi, który postawi 100 zł na to, że Polska znajdzie się w ćwierćfinale zwrócimy połowę stawki w momencie, gdyby nasza drużyna musiała pożegnać się mundialem wcześniej.

Mistrzostwa świata w Rosji będą sukcesem?

– To zależy od indywidualnego podejścia. Oczekiwania kibiców są bardzo wysokie. Część kibiców za sukces uzna medal, a część wyjście z grupy. Ja jestem po stronie tych drugich. Będę zadowolony jak wyjdziemy z grupy, a później wszystko się może zdarzyć.

za Sport.pl